Skip to main content

A több mint 200 éves zsinagóga 2019-ben került műemlékvédő magánszemélyek kezébe, akik célul tűzték ki, hogy felújítsák és eredeti funkciójának betöltésére alkalmassá tegyék az épületet.

Kővágóörs Veszprém vármegyében, a Káli-medencében fekszik. A település első zsidó hitközsége 1778-ban alakult meg, az első rabbi Pfeifer Zélig Lébi volt. A Káli-medence zsidósága az 1820-as években a kővágóörsi zsinagógába járt imádkozni. A hitközség anyakönyvi területéhez 9 környékbeli település tartozott. Itt működött mikve (rituális fürdő), és dolgozott itt sakter (metsző) is, aki az étkezésre szánt állatokat szigorú vallási előírások szerint levágta és feldarabolta.

A közelben Tapolcán élt még nagyobb lélekszámú neológ zsidó diaszpóra, amely eredetileg a Kővágóörsi ortodoxoknak volt alárendelve, de az 1800-as évek végén Tapolca erősebben iparosodott Kővágóörsnél, és ott épült ki a vasút is. Ennek következtében Kővágóörs mint település jelentősége csökkent, és a környék hitközségei közül is a Tapolcai lett a jelentősebb, köszönhetően az áttelepüléseknek. A szent iratok Kővágóörsről a II. világháború előtt átkerültek Tapolcára.

A II. világháború során a helyi és a környékbeli zsidóságot elhurcolták, olyan holokauszt túlélőről pedig nem tudunk,

A 60-as 70-es években a zsinagóga ÁFÉSZ raktár lett, majd a Révfülöpi Nagyközségi Közös Tanács birtokolta. A 80-as évek közepétől magántulajdonba került, többször tulajdonost is váltott.

1985-ben Kerner Gábor kezdeményezésére műemlékké nyilvánították.

2019-ben fordulóponthoz érkezett az épület története. Lelkes, műemlékvédő magánszemélyeknek sikerült megvásárolniuk az épületet a korábbi tulajdonosától azzal a céllal, hogy a zsinagógát felújítsák és alkalmassá tegyék eredeti funkciójának betöltésére.

Újdonság a zsinagóga történetében, hogy mostantól a legmodernebb háromdimenziós fényképezési technikának köszöhetően vituálisan belülről is megcsodálhatjuk a zsinagógat és adott információs pontokon hasznos ismeretanyagot is kapunk. A digitális fejlesztést a Cödoko Alapítvány és a Mazsihisz dolgozta ki a Magyar Állam és a Zsidó Világkongresszus támogatásával.

A virtuális sétát ezen a linken tehetjük meg.

(forrás: mazsihisz.hu, kalizsinagoga.hu
foto: kalizsinagoga.hu)